ترموپلاستیک الاستومر TPE

ترموپلاستیک الاستومر(TPE) ماده ای پلیمری است که خاصیت لاستیکی و الاستیسیته دارد و بدلیل داشتن قابلیت انعطاف پذیری و نرم شدن در گرما در تولید انواع محصولات پلیمری نقش به سزایی دارد .

از آنجاییکه ترموپلاستیک الاستومرها خاصیت پلاستیک و الاستیک را همزمان دارند، علاوه بر پایداری، از خاصیت ارتجاعی خوبی نیز برخوردار هستند.

این مواد رفتاری مشابه ترموپلاستیک ها داشته و با گرما جریان آزادی پیدا میکنند و زمانیکه سرد میشوند دوباره استحکام و ساختار اصلی خود را به دست می آورند.

بر خلاف ساختار شبکه ای لاستیک های گرما سخت، TPEها ساختار شبکه ای کاملا فیزیکی دارند که با گرمای بیشتر، تغییر یافته و قادر به بازگشت به چرخه تولید میباشند.

انواع TPE

TPS or TPE-S

ترموپلاستیک الاستومر هایی با ترکیباتی بر پایه SBS و SEBS هستند که دارای بخش پلاستیکی پلی استایرن (PS) و بخش لاستیکی پلی بوتا دی ان (PB) می باشند.

TPV or TPE-V

ترکیبات TPV  نیز دارای بخش پلاستیکی پلی پروپیلن (PP)و لاستیکی EPDM  هستند، گرچه این مواد درحین آمیختن سخت میشوند.

TPO-TPEO

ترکیبات  TPO دارای آمیزه های رزین از پلی پروپیلن و بخش لاستیکی EPDM بدون ساختار شبکه ای و نیز پلی اتیلن هستند. مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی و چگالی پایین از ویژگی های آنهاست.

TPU-TPE-U

ترموپلاستیک پلی اورتان ها ( پلی یورتان ) گروهی از پلاستیک ها هستند که زمانی ایجاد میشوند که واکنش پلیمریزاسیون افزایشی میان دی ایزوسیانات و یک یا چند دیول رخ دهد.

قابلیت انعطاف پذیری و عملکرد خوب ترموپلاستیک الاستومرها باعث شده تا طراحان به طور چشمگیری به استفاده از TPE ها روی آورند . TPE ها در صنایع مختلف از جمله صنعت خودرو، پزشکی، ساخت و ساز، لوازم برقی، لوازم خانگی و بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرند و کاربردهای نوین آن روز به روز در حال توسعه است.

منبع :

https://www.hexpol.com

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.