تولید سوخت هیدروژنی

نانوکاتالیست پوشش داده شده با پلیمر زیستی می تواند به تولید سوخت هیدروژنی به عنوان سوخت آینده کمک کند

برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، سوخت­های فسیلی باید به منابع انرژی پاک و پایدار تغییر کنند. هیدروژن یک کاندیدای مشهور در این زمینه است که یک سوخت سازگار با محیط زیست است که در صورت استفاده فقط آب تولید می­کند. با این حال، روش­های کارآمد تولید هیدروژن معمولاً سازگار با محیط زیست نیستند.

جداسازی آب با نور خورشید برای تولید هیدروژن که روشی سازگار با محیط زیست است، ناکارآمد میباشد و فوتوکاتالیست­های (ماده ای که واکنش­های شیمیایی را با جذب نور تسهیل می کند) استفاده شده در آن، پایداری پایینی دارند. حال این سوال پیش می­ آید که چگونه می­توان یک فوتوکاتالیست پایدار و کارآمد را توسعه داد.

در مطالعه ­ای که اخیراً در Applied Catalysis B: Environmental  منتشر شده است، یک گروه بین المللی از دانشمندان به سرپرستی استادیار Yeonho Kim از دانشگاه ملی اینچئون در کره به این سوال پرداختند و در مورد عملکرد نانومیله­ های سولفید روی (ZnS) پوشش داده شده با پلی دوپامین (PDA) به عنوان یک فوتوکاتالیست گزارشی تهیه کردند. طبق این گزارش، PDA/ZnS در مقایسه با کاتالیزور  سولفید روی، 220 درصد تولید هیدروژن بیشتری داشت.

 علاوه بر این، این محصول پایداری مناسبی از خود نشان داده و تقریباً 79 درصد از فعالیت خود را پس از 24 ساعت تابش حفظ کرده است.

دکتر Kim  ­انگیزه ­ی تحقیقات خود را  به این صورت بیان می کند که ZnS کاربردهای فتوشیمیایی مختلفی دارد زیرا می­تواند به سرعت حامل­های بار الکتریکی را در زیر نور خورشید تولید کند. اگرچه نور خورشید باعث اکسیداسیون یون­های سولفید و منجر به خوردگی نوری روی می­شود. اخیراً مطالعات نشان داده ­اند که کنترل ضخامت پوشش‌های PDA روی فوتوکاتالیست می‌تواند بازده تبدیل انرژی خورشیدی را بهبود بخشد و پایداری نوری را افزایش دهد. اما تاکنون، هیچ مطالعه‌ای به تغییرات فیزیکی و شیمیایی در فصل مشترک ZnS/PDA نپرداخته است. بنابراین، ما می‌خواهیم اثر اتصال PDA را بر روی عملکرد فوتوکاتالیستی ZnS مطالعه کنیم.

دانشمندان نانوکاتالیست­های ZnS پوشش داده شده با PDA را از طریق پلیمریزاسیون دوپامین روی نانومیله­ های ZnS ساختند و دوره­­ پلیمریزاسیون را برای ایجاد نمونه­ هایی با ضخامت­های مختلف تغییر دادند (ZnS/PDA1 (1.2 نانومتر)، ZnS/PDA2 (2.1 نانومتر و ZnS/PDA3  (3.5 نانومتر)) و سپس عملکرد فوتوکاتالیستی این نمونه­ ها با نظارت بر تولید هیدروژن آنها در زیر نور شبیه سازی شده­­ ی خورشید اندازه­ گیری شد.

کاتالیزور ZnS/PDA1 بالاترین نرخ تولید هیدروژن را نشان داد و به دنبال آن ZnS/PDA2، ZnS بدون پوشش و ZnS/PDA3  بالاترین نرخ تولید هیدروژن را نشان دادند. این تیم عملکرد ضعیف ZnS/PDA2 و ZnS/PDA3 را به جذب نور بیشتر توسط پوشش‌های PDA ضخیم‌تر نسبت دادند که باعث کاهش رسیدن نور به ZnS و مانع از رسیدن حامل‌های بار تحریک‌شده به سطح شدند. متقابلاً ZnS بدون پوشش، تحت خوردگی نوری قرار گرفت.

برای درک نقش ساختار الکترونیکی، در بهبود مشاهده شده در ZnS ، دانشمندان طیف انتشار نمونه­ ها را همراه با محاسبات تئوری تابعی چگالی اندازه­ گیری کردند. طیف انتشار نشان داد که افزایش جذب به دلیل تشکیل پوسته­ های Zn-O یا O-Zn-S بر روی ZnS و ایجاد سطوح انرژی در نزدیکی نوار ظرفیت (بالاترین سطح اتمی پر از الکترون) است که می­تواند “حفره” را بپذیرد (عدم وجود الکترون ها)، در حالی که محاسبات نشان دادند که ZnS/PDA دارای یک ساختار الکترونیکی منحصربفرد “دوبرابر” است که انتقال و جداسازی حامل­های بار را در سطح آسان می­کند. دوام بهبود یافته به دلیل کاهش ظرفیت اکسایشی حفره ­ها در ترازهای ظرفیت PDA بود.

منبع مقاله

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.