biopolymer

پلیمرهای زیستی به عنوان چسب های زیستی پایدار برای فلزات

پلیمرهای زیستی به عنوان چسب های زیستی پایدار برای فلزات

1. مقدمه

در طول دهه­ ی گذشته، تاکید زیادی بر بهبود پایداری محصولات و فرآیندهای شیمیایی صنعتی شده است. مواد زیست پایه به دلیل این که در طبیعت به وفور وجود دارند، جذاب هستند.  این موضوع در مورد چسب‌ها نیز مانند هر دسته دیگر از مواد صادق است. چسب‌ها معمولاً حاوی پلیمری هستند که یا به صورت کووالانسی به مواد متصل می‌شوند و یا از نیروهای جاذبه­ ی فیزیکی-شیمیایی برای اتصال استفاده می‌کنند. اغلب چسب­ ها در محلول به کار برده می­شوند و در حین یا بعد از تبخیر حلال، اتصال چسب ایجاد می­شود.

به عنوان مثال، مواد اپوکسی-دیامین در کاربردهای مختلف از جمله چسب­ های فلزی و رنگ استفاده می­شود. مونومرهای مایع، یا گروه­های اپوکسید واکنش نداده در پلیمرها، می­توانند با گروه های اکسید/هیدروکسید سطح فلز واکنش دهند و در حین پخت، پیوندهای شیمیایی بین پلیمر و سطح ایجاد کنند، که باعث افزایش چسبندگی می­شود. زبر شدن سطح فلز، مانند عملیات پلاسما یا عملیات اسیدی، باعث ­تولید لایه­ ی اکسید فلزی روی سطح فلز می­شود که برهمکنش کووالانسی و غیرکووالانسی با چسب پلیمری را افزایش می‌دهد. این امر به خوبی توسط Yoshida و Ishida  در بررسی رفتار پخت رزین اپوکسی Epon 828 ( متشکل از اپی کلروهیدرین حاوی اتر دی گلیسیدال و  بیس فنول A روی سطوح مس، فولاد و آلومینیوم نشان داده شد.  پلی یورتان­ها دسته­­ ی مهم دیگری از چسب­های فلزی را تشکیل می­دهند.

 تغییر از حلال­ های آلی به چسب­ های محلول در آب یا چسب­ هایی با درصد جامد بالا از تبخیر مخرب در فرآیند تولید جلوگیری می­کند ، طول عمر را حفظ می­کند و هزینه­ های دفع و مشکلات زیست-محیطی را به حداقل می­رساند. محصولات طبیعی منبع متنوعی از مواد محلول در آب هستند که می­توانند به عنوان چسب عمل کنند. مثال­ های معروف عبارتند از دکسترین، ژلاتین، کازئین و نشاسته. به عنوان مثال، Imam  و همکاران. یک جایگزین برای رزین فنل فرمالدئید با استفاده از نشاسته، پلی وینیل الکل و هگزامتوکسی متیل ملامین فرموله کردند که از اسید سیتریک به عنوان کاتالیزور استفاده ­شد. از مزایای این سیستم می­توان به ماهیت بدون فرمالدئید، هزینه­ ی کم و فقدان ردپای محیطی آن اشاره کرد، زیرا نشاسته را می‌توان به مقدار زیاد از محصولات کشاورزی به دست آورد. از نمونه­ های دیگر مواد چسبنده ­ی زیستی محلول در آب می­توان به کلاژن اسکلروپروتئینی اشاره کرد که از بافت حیوانی جمع آوری می­شود و هزاران سال است که مورد استفاده قرار گرفته است.

در این تحقیق، ما روی آلژینات­ ها به عنوان یک پلی ساکارید آنیونی زیست-سازگار، ارزان قیمت و زیست-تخریب­ پذیر که سمیت کمی دارد تمرکز می­کنیم. آلژینات به طور گسترده ­ای به عنوان افزودنی غذایی و همچنین برای مواد عایق ساختمانی (بر پایه ­ی کامپوزیت چوب و الیاف پنبه­ ای­) استفاده می­شود. از افزودنی­ ها نیز برای بهبود مقاومت چسبندگی چسب پلی آمید و کپسوله سازی سلول در چسب­ های هیدروژل استفاده می­شود.

با الهام از این گزارش‌ها و با توجه به عدم آزمایش آلژینات ساده، ما آلژینات سدیم را به عنوان ماده چسبنده برای چندین فلز و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) بررسی کردیم. آزمایش‌های ساده­ ی کشش و لایه‌برداری (شکل 1) با دیسک‌های مختلف انجام شد که در این آزمایش­ها از متغیرهای مختلف مانند مقدار محلول آلژینات اعمال‌شده، زمان خشک‌کردن، دمای خشک‌کردن، مساحت سطح و مواد چسبنده استفاده شد.

 

شکل 1. تصویر اندازه گیری استحکام چسب توسط تست کشش (a) و تست لایه برداری (b)

 

 

2 . بخش تجربی

 آماده سازی سطح و نمونه

سطح فلز با کاغذ سنباده اکسید آلومینیوم (120 و سپس 180 گریت) برای حذف آلودگی­ های سطحی به طور مختصر سمباده زده شد، در H2SO4 غلیظ به مدت 1 دقیقه قرار گرفت و سپس با آب، اتانول و استون تمیز شد. محلول­ های آلژینات قبل از استفاده در آب مقطر آماده شدند. غلظت­ های مختلف محلول آلژینات به یکی از دو سطح اعمال شد، بلافاصله در تماس با سطح دیگر قرار گرفت و سپس مواد برای مدت زمان مقرری خشک شدند. تست بارِ شکست، در دو حالت (آزمایش کشش و تست لایه برداری °90،  شکل 1) انجام شد به این صورت که وزنه ­ها به مدت 1.5 دقیقه از قلاب آویزان می ­شدند و وزن وزنه ­ها ، از 1 به 28.5 کیلوگرم به صورت پله پله (هر بار 2.5 کیلوگرم) اضافه می­شد.

 

3. نتیجه ­گیری

آزمایش ها نشان می‌دهند که محلول‌های ساده آلژینات سدیم به‌عنوان چسب‌های مؤثر برای سطوح مختلف فلزی عمل می‌کنند و با این که تا حدودی قدرت کمتری دارند، همچنان چسب‌های قابل توجهی برای پلی اتیلن هستند و با توجه به دانش ما، برای توصیف چنین پدیده­ ای، می­توان گفت که آلژینات حاوی گروه­ های عاملی زیادی است که می­توانند به صورت غیرکووالانسی با سطوح اکسید شده یا اسید شویی شده تعامل داشته باشند. چسبندگی نیاز به خشک شدن دارد که یا در دمای اتاق به آرامی و یا در دمای بالا سریعتر اتفاق می­افتد. همین­طور برهم­کنش چسب می­تواند توسط آب مختل شود. آلژینات­ ها مستلزم مطالعات بیشتری هستند زیرا  آنها چسب­ های فلزی ارزان و قوی ­ای هستند که می­توانند زمان پخت طولانی را تحمل کنند.

منبع مقاله

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.